جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.
ورود و ثبت نام
شناسه ایرنیک

آموزش گرفتن شناسه ایرنیک

شما هر زمان که اراده کنید در کمتر از 15 دقیقه میتوانید دامنه بین المللی خود را خریداری کنید! دامنه های بین المللی را هر شخصی و در هر کجا می تواند ثبت کند اما دامنه ملی ایران، تنها برای کاربران ایرانی قابل ثبت است. برای ثبت دامنه IR شما باید حتماً در سامانه ایرنیک که مربوط ثبت دامنه IR است، حساب کاربری باز کنید. یکی از سوالاتی که برای کاربران پیش می آید، این است که چطور در سامانه nic.ir ثبت نام کنیم تا امکان ثبت دامنه ملی برای ما وجود داشته باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل این سوال بپردازیم و مرحله به مرحله، آموزش ساخت شناسه ایرنیک را بررسی کنیم. سامانه ایرنیک (nic.ir) چیست؟ اگر شما در حال طراحی سایت هستید، به احتمال زیاد نام دامنه های ملی و سایت ایرنیک به گوشتان خورده است. اگر دامنه ایی که شما خرید می کنید ir. باشد، نیاز است تا ابتدا در سایت ایرنیک یک شناسه کاربری ایجاد کنید. بنابراین ایرنیک نام سامانه ای است که با استفاده از آن می توانید دامنه ملی خود را مدیریت کنید! به طور خلاصه، برای ثبت دامنه های ملی، به سایت نه چندان جالب ایرنیک نیازمند هستیم. ...
راهنمای مطالعه:

شما هر زمان که اراده کنید در کمتر از 15 دقیقه میتوانید دامنه بین المللی خود را خریداری کنید! دامنه های بین المللی را هر شخصی و در هر کجا می تواند ثبت کند اما دامنه ملی ایران، تنها برای کاربران ایرانی قابل ثبت است. برای ثبت دامنه IR شما باید حتماً در سامانه ایرنیک که مربوط ثبت دامنه IR است، حساب کاربری باز کنید. یکی از سوالاتی که برای کاربران پیش می آید، این است که چطور در سامانه nic.ir ثبت نام کنیم تا امکان ثبت دامنه ملی برای ما وجود داشته باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل این سوال بپردازیم و مرحله به مرحله، آموزش ساخت شناسه ایرنیک را بررسی کنیم.

سامانه ایرنیک (nic.ir) چیست؟

اگر شما در حال طراحی سایت هستید، به احتمال زیاد نام دامنه های ملی و سایت ایرنیک به گوشتان خورده است. اگر دامنه ایی که شما خرید می کنید ir. باشد، نیاز است تا ابتدا در سایت ایرنیک یک شناسه کاربری ایجاد کنید. بنابراین ایرنیک نام سامانه ای است که با استفاده از آن می توانید دامنه ملی خود را مدیریت کنید! به طور خلاصه، برای ثبت دامنه های ملی، به سایت نه چندان جالب ایرنیک نیازمند هستیم.

چرا نیاز به ساخت شناسه ایرنیک داریم؟

تا اینجای کار تا حدودی با سایت ایرنیک آشنا شدید اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا نیاز به ایجاد حساب کاربری و ساخت شناسه ایرنیک داریم! سایت ایرنیک در واقع محلی است برای ثبت دامنه های ملی و مدیریت آن ها. برای آن که شما بتوانید دامنه ای ثبت کنید، باید حتماً در این سامانه ثبت شود تا اطلاعات دامنه توسط سازمان ایرنیک قابل پیگیری باشد.

پس از آن که شما در ایرنیک حساب کاربری باز کردید، نام کاربری به شما داده می شود اما برای ساخت شناسه ایرنیک بایستی مراحل بخش بعدی را دنبال کنید! پس از دریافت نام کاربری می توانید به صورت مستقیم در ایرنیک دامنه خود را ثبت کنید.

آموزش ساخت اکانت ایرنیک برای ثبت دامنه ir 

تا اینجای مقاله ما با سایت ایرنیک و اینکه چرا باید در این سایت ثبت نام کنیم آشنا شدیم. اگر قصد ایجاد شناسه ایرنیک را دارید در ادامه این مقاله با ما هرماه باشید تا به بررسی کامل این موضوع بپردازیم. ایجاد حساب کاربری ایرنیک در ۵ مرحله انجام می شود و به راحتی می توانید در کمتر از چند دقیقه یک حساب ایرنیک برای خود ایجاد کنید. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول) وارد سایت ایرنیک شوید

برای ایجاد حساب کاربری در ایرنیک ابتدا باید وارد سایت nic.ir شوید! در این سایت اطلاعات مختلفی راجع به این سامانه وجود دارد که بخشی از آن مربوط به حساب کاربری شما است. اگر حساب کاربری داشته باشید، در بخش بالا با کلیک بر روی مشخصه های شناسه می توانید وارد سایت شوید:

اگر حساب کاربری ندارید، از طریق همین بخش بر روی ساختن شناسه کاربری کلیک کنید تا بتوانید یک حساب کاربری در این سامانه ایجاد کنید. با کلیک بر روی آن، وارد صفحه ایجاد حساب کاربری می شوید و می توانید حساب جدیدی برای خود ایجاد کنید.

مرحله دوم) نوع شناسه خود را مشخص کنید

پس از ورود به صفحه ایجاد شناسه کاربری، شما باید نوع شناسه خود را مشخص کنید. در ایرنیک شناسه ها در انواهع مختلفی وجود دارند که باید متناسب با نوع حساب خود آن را مشخص کنید! به عنوان مثال اگر شما یک شرکت هستید، باید شناسه مربوط به شرکت را ایجاد کنید تا اختیارات بیشتری در اختیار شما قرار بگیرد. البته باید توجه داشته باشید که نوع شناسه روی نوع ثبت دامنه هم تاثیرگذار است! به عنوان مثال اگر اکانت شما عادی باشد، نمی توانید پسوندهای مربوط به دامنه های سازمانی را ثبت کنید. بنابراین باید دقت زیادی در این مورد داشته باشید! به طور کلی ۵ نوع شناسه در سایت ایرنیک قابل ایجاد است:

1- شخص حقیقی

اکانت شخصی حقوقی برای افرادی است که به صورت عادی و بدون وابستگی به هیچ سازمانی قصد ثبت دامنه دارند! در واقع اگر شما به عنوان یک فرد عادی می خواهید یک سایت بدون وابستگی به هیچ ارگانی راه اندازی کنید، این نوع اکانت مناسب شما خواهد بود:

شناسه ایرنیک
شناسه ایرنیک

توجه داشته باشید که با این حساب کاربری تنها امکان ایجاد دامنه های IR، id.ir و همچنین دات ایران وجود دارد. اگر قصد دارید دامنه های سازمانی نظیر co.ir ثبت کنید، حتماً باید نوع دیگری از شناسه کاربری را برای ثبت ایجاد کنید.

2- شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی

این نوع شناسه ایرنیک کاربری برای تمامی شرکت هایی است که شماره ثبتی دارند! در واقع اگر شما یک شرکت هستید که شماره ثبتی دارید و می خواهید به جای دامنه .ir از دامنه های دیگری استفاده کنید، این حساب کاربری مناسب شما خواهد بود. در این شناسه کاربری شما می توانید دامنه های ir، ایران، co.ir، org.ir، net.ir را ثبت کنید:

گرفتن شناسه ایرنیک
گرفتن شناسه ایرنیک

از طرف دیگر، اگر شما یک شرکت نیستید اما تحت عنوان موسسه، نشریه، روزنامه و هر نوع فرد حقوقی فعالیت می کنید باید از این اکانت استفاده کنید. در صورتی که هیچ کدام از این شرایط را ندارید می توانید از اکانت حقیقی استفاده کنید که نوع پسوندهای دامنه در دسترس شما محدودتر خواهد بود.

3- وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی

اگر شما از سمت سازمان یا شرکت دولتی اقدام می‌کنید، به راحتی می توانید انواع دیگری از دامنه ها را ثبت کنید! دامنه هایی نظیر gov.ir یا co.ir که مربوط به سازمان های دولتی هستند و باعث ایجاد اعتماد بیشتری در کاربران می شود، تنها در این نوع حساب کاربری قابل ثبت است:

آموزش گزفتن شناسه ایرنیک
آموزش گرفتن شناسه ایرنیک

بنابراین اگر نیاز به ثبت دامنه های سازمانی، دولتی و وزارت خانه دارید باید حتماً این نوع حساب کاربری را ایجاد کنید تا به راحتی به ثبت پسوندهای موردنیاز دسترسی داشته باشید.

4- مرکز آموزشی و پژوهشی

اگر یک سازمان پژوهشی یا آموزشی هستید، ممکن است به پسوندهای دیگری نیاز داشته باشید که تنها برای این نوع سازمان ها در دسترس است! به عنوان مثال پسوند ac.ir که تنها برای سازمان های آموزشی و دانشگاهی در دسترس است، تنها به این حساب کاربری تعلق می گیرد. به عبارت ساده تر شما نمی توانید با اکانت حقیقی این نوع دامنه را ثبت کنید. همچنین دامنه sch.ir که برای مدارس مورد استفاده قرار می گیرد، با این نوع حساب کاربری قابل ثبت است:

آموزش گرفتن شناسه ایرنیک
آموزش گرفتن شناسه ایرنیک

پس اگر شما یک سازمان تحقیقاتی، پژوهشی، آموزشی، مدرسه یا دانشگاهی هستید و می خواهید از پسوند های متعلق به چنین سازمان هایی استفاده کنید، حتماً باید این نوع شناسه کاربری را ثبت کنید.

5- شناسه‌ ایرنیک

این دامنه برای افرادی مناسب است که می خواهند نمایندگی دامنه بگیرند و برای دیگران دامنه ثبت کنند! با انتخاب این شناسه کاربری برای دیگری هم می توانید دامنه ثبت کنید و رابط فنی و مالی را مشخص کنید. در این اکانت با ارائه حداقل اطلاعات ممکن می توانید شناسه ثبت کنید! البته توجه داشته باشید که این اکانت بیشتر برای افرادی که در حوزه هاستینگ فعالیت می کنند، مناسب است و اگر مدیر یا مسئول هاستینگ نیستید، بهتر است از اکانت های دیگر استفاده کنید:

ایرنیک irnic
ایرنیک irnic

البته ممکن است طراحان سایت هم که دامنه های زیادی ثبت می کنند، به این نوع اکانت نیاز داشته باشند و خودشان بتوانند برای مشتریان تنها با در دست داشتن نام کاربری، دامنه ملی ثبت کنند.

مرحله سوم) دریافت مشخصات شناسه ایرنیک

پس از انتخاب نوع شناسه ایرنیک و کلیک بر روی گزینه تکمیل فرم، وارد بخش درج اطلاعات شناسه خواهید شد! اگر یک شخص حقیقی هستید، کافی است بر روی گزینه اول یا همان شناسه حقیقی کلیک کنید تا بتوانید برای خودتان حساب کاربری ایجاد کنید. پیشنهاد می کنیم حتماً قوانین مربوط به هر شناسه کاربری را پیش از آن که بخواهید اکانت آن را ایجاد کنید، بخوانید. گاهی اوقات کاربران به دلیل عدم اطلاع از قوانین، با مشکلات حقوقی روبرو می شوند که به همین دلیل، باید به قوانین سامانه ایرنیک آگاه باشید. پس از خواندن قوانین، باید اطلاعات را بر اساس موارد زیر پر کنید.

نام شخص و سازمان (لاتین)

در این بخش باید نام شخص یا سازمان به صورت حروف لاتین وارد شود:

irnic
irnic
 • نام: در این بخش باید نام خود یا سازمان را به صورت انگلیسی وارد کنید! به عنوان مثال اگر نام شما علیرضا است، باید AliReza را وارد کنید.
 • نام خانوادگی: در این بخش باید نام خانوادگی خود یا سازمان را به صورت انگلیسی وارد کنید! به عنوان مثال اگر فامیل شما محمدی است، باید Mohammadi را وارد کنید.
 • سازمان: در این بخش باید نام سازمان خود را وارد کنید که البته اختیاری است.

اطلاعات احراز هویت 

این بخش مربوط به اطلاعات ملی شما است که هویت شما تایید شود! در واقع شما نمی توانید یک اکانت تقلبی ایجاد کنید؛ دلیل آن هم این است که باید احراز هویت شوید و سپس می توانید دامنه ثبت کنید:

 • کد ملی (ایران): در این بخش می توانید کد ملی خود را وارد کنید.

گذرنامه

اگر کاربر ایرانی نیستید یا می خواهید از اطلاعات گذرنامه استفاده کنید، در این بخش باید اطلاعات آن را به صورت کامل وارد کنید:

 • کشور: در این بخش باید نام کشور خود را انتخاب کنید.
 • شماره: در این بخش باید شماره گذرنامه خود را وارد کنید؛ به عنوان مثال H123456 یک شماره گذرنامه است.
 • صادرکننده: در این بخش باید نام صادرکننده گذرنامه را مشخص کنید؛ مثلاً اگر گذرنامه شما در ایران صادر شده است، صادرکننده شما Naja Passport Office خواهد بود.

نشانی پستی

این بخش مربوط به نشانی پستی شما است که باید برای ثبت نام در nic به صورت دقیق وارد کنید:

 • کشور: در این بخش باید کشور موردنظر را انتخاب کنید.
 • استان/ایالت: در این بخش باید استان مورد نظر را انتخاب کنید.
 • شهر: در این بخش باید شهر مورد نظر را انتخاب کنید.
 • نشانی: در این بخش باید نشانی دقیق منزل خود را وارد کنید.
 • کد پستی: در این بخش باید کد پستی منزل خود را وارد کنید.
 • تلفن: در این بخش باید شماره تماس خود را وارد کنید.
 • نمابر: در این بخش باید شماره نمابر خود را وارد کنید که البته اختیاری است.

نشانی پست الکترونیکی

این بخش مربوط به اطلاعات ایمیل شما است که باید به صورت دقیق وارد کنید:

 • پست الکترونیک: در این بخش باید ایمیل خود را وارد کنید! توجه داشته باشید که باید ایمیل را در مرحله بعد تایید کنید و اطلاعات مهم ساخت شناسه ایرنیک برای شما ایمیل خواهد شد. بنابراین حتماً ایمیل خود را به صورت صحیح وارد کنید تا با مشکل روبرو نشوید.
 • پرسش محرمانه: در این بخش یک پرسش محرمانه برای خود بنویسید تا در مواقع ضروری، با استفاده از آن حساب کاربری خود را بازیابی کنید.
 • پاسخ محرمانه: در این بخش پاسخی برای سوالی که نوشته اید وارد کنید تا بتوانید در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

حریم خصوصی

یکی دیگر از بخش های بسیاری مهمی که هنگام ایجاد شناسه کاربری باید به آن دقت کنید، حریم خصوصی است! در این بخش باید مشخص کنید که چه افرادی می توانند صاحب امتیاز یا رابط دامنه شما باشند:

 • خصوصی: تنها خودتان می‌توانید شناسه ایرنیک را به عنوان صاحب امتیاز یا هر یک از رابط‌های دامنه قرار دهید.
 • آزاد برای نمایندگان فروش: فقط نمایندگان فروش ایرنیک و یا خودتان می‌توانید این شناسه را به عنوان صاحب امتیاز یا هریک از رابط‌های دامنه قرار دهید
 • آزاد: همهٔ کاربران nic می‌توانند شناسهٔ ایرنیک را به عنوان صاحب امتیاز یا رابط برای دامنه قرار دهند.

پیشنها ما این است که این گزینه را روی آزاد برای نمایندگان فروش قرار دهید. پس از آن که اطلاعات بالا را وارد کردید، بر روی بازنگری کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

مرحله چهارم) بررسی مشخصات وارد شده و امضای نهایی 

در این مرحله اطلاعاتی که برای ساخت شناسه ایرنیک در مرحله سوم وارد کرده اید، به صورت کامل و یک جا به شما نمایش داده می شود که می توانید آن را بررسی کنید. اگر اشتباهی وجود دارد، می توانید وارد مرحله قبلی شوید و اشتباه را اصلاح کنید. پس از آن که اشتباه خود را اصلاح کردید، مجدداً وارد این مرحله شوید و چک کنید:

اگر همه چیز درست است، قوانین نمایش داده شده را مطالعه کنید و اطلاعات زیر را تکمیل کنید:

 • نام کامل سازنده شناسه ایرنیک: در این بخش باید نام فردی که اکانت شما را ساخته وارد کنید! اگر خودتان حساب کاربری باز کرده اید، نام خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که نام خود را باید به صورت انگلیسی وارد کنید. مثلاً اگر نام شما علیرضا محمدی است، باید به صورت Alireza Mohammadi وارد کنید تا تایید شود.
 • این متن را وارد کنید: در این بخش باید کد امنیتی را وارد کنید تا بتوانید وارد مرحله بعد شوید. پس از چک کردن و وارد کردن اطلاعات موردنظر، بر روی “موافقم، دریافت شناسه” کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

مرحله پنجم) ساختن شناسه کاربری

در این مرحله اکانت شما ایجاد شده است و نام کاربری به شما نمایش داده می شود! توجه داشته باشید که پسورد برای شما ایمیل می شود که بعداً می توانید از طریق پنل کاربری آن را تغییر دهید. اگر در بخش این باکس، ایمیلی از طرف ایرنیک دریافت نکرده اید، پوشه اسپم را حتماً چک کنید. معمولاً ایمیل ایرنیک در همان لحظه ارسال می شود؛ اگر ایمیلی دریافت نکردید و داخل پوشه اسپم هم ایمیلی وجود نداشت، از طریق بخش بازنشانی رمزعبور، رمز عبور دیگری برای خود تعریف کنید.

برای ورود به حساب کاربری هم کافی است بر روی دامنه های من یا مشخص های شناسه (ورود) کلیک کنید تا وارد آن شوید. اگر سوالی دارید، می توانید از طریق بخش نظرات مطرح کنید! همچنین اگر در حین ثبت دامنه و ایجاد حساب نیک مشکلی برای شما به وجود آمده است، از طریق بخش پشتیبانی مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

سخن پایانی 

در این مقاله با نحوه ساخت شناسه ایرنیک و ثبت نام ir-nic آشنا شدید. اگر هنوز ابهام یا سوالی در این باره یا هریک از موارد ذکر شده در این مطلب در ذهن شما می‌چرخد می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید. در صورتی که تجربه‌ی مشابهی دارید، می‌توانید با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی افزونه WP Optimize : پاکسازی دیتابیس و افزایش سرعت سایت
سرعت و عملکرد سایت های وردپرسی ‌می‌تواند به طور مستقیم روی تجربه کاربری اثرگذارباشد. افزونه‌ی بهینه‌سازی وردپرس WP Optimize ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا سرعت و عملکرد سایت‌تان را به‌شدت بالا ببرید. در مقاله بررسی افزونه WP Optimize، به نحوه‌ عملکرد، ویژگی‌های کلیدی، قیمت، جایگزین‌های آن و نکات دیگر می‌پردازیم. بیایید شروع کنیم و ببینیم که چگونه WP Optimize می‌تواند وبسایت شما را متحول کند.
ترندهای طراحی سایت در سال 1403
در این مقاله به بررسی 9 ترند مهم در طراحی وب در سال 1403 می پردازیم. از هوش مصنوعی و کاربردهای آن در طراحی وب گرفته تا انیمیشن ها، تایپوگرافی های پویا، گرادینت ها، دسترس پذیری، نمایش داده و محتوای سه بعدی، این مقاله به شما کمک می کند تا از جدیدترین ترندهای این حوزه آگاه شده و وب سایتی جذاب و کارآمد طراحی کنید.
افزونه Redirection: راه حلی جامع برای مدیریت ریدایرکت ها در وردپرس
ریدایرکت ها نقشی حیاتی در سئو و تجربه کاربری وب سایت شما ایفا می کنند. هدایت صحیح کاربران به صفحات مورد نظر، حفظ رتبه سئو و جلوگیری از بروز خطاهای 404، از جمله مزایای استفاده از ریدایرکت ها به حساب می آید. در دنیای وردپرس، افزونه های متعددی برای مدیریت ریدایرکت ها وجود دارند. اما افزونه Redirection به عنوان محبوب ترین و قدرتمندترین گزینه در این زمینه شناخته می شود. در این مقاله به بررسی جامع افزونه Redirection، مزایا، کاربردها و نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.
افزودن کد ملی به صفحه تسویه حساب ووکامرس
در این مقاله، کدی تهیه شده است که امکان افزودن فیلد کد ملی به صفحه تسویه حساب ووکامرس را فراهم می‌کند. این کد به عنوان یک متادیتای سفارش در دیتابیس ذخیره می‌شود و در صفحه جزئیات سفارش، اطلاعات کد ملی نمایش داده می‌شود. همچنین، در صورت نیاز به خروجی گرفتن یا برون‌ریزی اطلاعات به فرمت اکسل، می‌توانید این فیلد را به فایل اکسل اضافه کنید تا کد ملی مشتریان و کاربران شما در دسترس قرار گیرد.
1۰ سایت کاربردی فرانت
اگر برنامه‌ نویس و توسعه دهنده وب‌سایت هستید قطعا اهمیت ابزارهای مختلف طراحی و کتابخانه های مختلف را میدانید. این ابزارها به توسعه دهندگان کمک می‌کنند تا کار خود را سریع تر و با کیفیت تر پیش ببرند. ما در این مقاله قصد داریم برخی از بهترین و محبوب ترین وب سایت های کاربردی را معرفی کنیم پس تا پایان این مقاله با ما در وب دنج همراه باشید.
آشنایی با رابط کاربری وردپرس: پیشخوان و تنظیمات
وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز (open source) است که در حال حاضر نزدیک 50% وب سایت های ساخته شده در جهان از آن استفاده میکنند...
آپدیت وردپرس به نسخه 6.3: به‌روزرسانی‌ها و بهینه‌سازی‌های جدید
آپدیت وردپرس به نسخه 6.3 مهمترین تغییرات و بهینه‌سازی‌های جدید را ارائه می‌دهد. این آپدیت امکانات جدیدی برای طراحان و سازندگان وب فراهم کرده و به کاربران کنترل بهتری بر روی وب‌سایت‌هایشان می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین تغییرات در این آپدیت به بهبود ویرایشگر سایت و افزودن امکانات ناوبری در آن می‌پردازد. در نسخه 6.3، کاربران می‌توانند به راحتی قالب‌ها، بخش‌ها، صفحات، استایل‌ها، الگوها و منوهای ناوبری را انتخاب و ویرایش کنند. همچنین، دسترسی به ابزار دستورات از طریق آیکون جستجو امکان‌پذیر است. در این آپدیت، مدیریت الگوها نیز بهبود یافته و کاربران می‌توانند تمامی الگوهای خود را مستقیماً در داخل ویرایشگر سایت مشاهده و مدیریت کنند. وردپرس 6.3 تغییرات مهمی را در ویرایش و مدیریت وب‌سایت‌ها به ارمغان می‌آورد و به کاربران امکانات بهتری برای توسعه و به‌روزرسانی وب‌سایت‌هایشان می‌دهد.
فریمورک Tailwind چیست؟ جزئیاتی درباره این فریمورک نوظهور
فریمورک Tailwind، یکی از فریمورک های نوظهور در دنیای برنامه نویسی سمت فرانت اند است. این فریمورک جدید CSS که با قابلیت های خود همه را مبهوت خود کرده. در ادامه این مقاله از تیم وب دنج، ما قصد داریم تا با هم جزئیات بیشتری از این فریمورک یعنی Tailwind CSS را یاد بگیریم و تفاوت های آن با سایر فریمورک ها را متوجه شویم؛ با تیم وب دنج همراه باشید. فریمورک Tailwind CSS CSS که یکی از مهمترین تکنولوژی ها در بحث طراحی و توسعه وب سایت ها است و به منظور استایل دهی و زیبا سازی صفحات وب سایت ها استفاده میشود. همچنین با استفاده از آن میتوانید صفحات وب را به طور دلخواه، شخصی سازی و طراحی کنید. زمانی این استایل دهی ها با CSS به صورت خام دشوار می‌شود که شما می‌بایست وب سایت ها و اپلیکیشن های بزرگی با تعداد صفحات زیاد طراحی کنید. معمولا توسعه دهندگان برای رفع چنین مشکلاتی از فریمورک های CSS که شامل قواعد از پیش تعیین شده، کدهای استاندارد و بهینه ، کلاس ها و ‌غیره هستند را استفاده می کنند.
طراحی ریسپانسیو چیست؟ + مزایا، معایب و تست
امروزه با گسترش تکنولوژی و افزایش دستگاه‌های متنوع با ابعادهای مختلف که قابلیت اتصال به اینترنت رو دارن به کاربران این امکان رو میدن تا از صفحات وب بازدید کنند از این رو طراحی ریسپانسیو سایت ها در سال های اخیر جزو موضوعاتی هستش که بسیار مورد توجه صاحبان وب‌سایت ها بوده و در کسب و کار الکترونیک بسیار حائز اهمیت است. طراحی ریسپانسیو چیست؟ برای اینکه با مفهوم طراحی ریسپانسیو آشنا شوید بهتر است ابتدا معنی کلمه ریسپانسیو را بدانید. واژه Responsive که معنای “واکنش گرا” و یا “پاسخ گو” است. طراحی Responsive نیز رویکردی برای طراحی وب سایت است که هدف از آن ساخت صفحات وب سایتی است که با دستگاهای مختلف که مورده استفاده کاربران است سازگار باشد خواه گوشی هوشمند ، تبلت ، لپتاپ ، کامپیوتر رو میزی و …. است و خوب طبعا سایت هایی که به صورت ریسپانسیو طراحی شده باشند و با طیف گسترده ای از سایز ها و دستگاه ها سازگار باشند تجربه کاربری بهتری رو برای کاربران اینجاد میکنن.
مهم‌ترین کدهای کاربردی وردپرس – کدهای کوتاه + نحوه استفاده
منظور از کدهای کاربردی وردپرس چیست؟ تا به حال پیش آمده است که وارد سایت‌هایی شوید و برخی از ویژگی‌های آن سایت‌ها شما را مجذوب خود کند؟ ما امروز در خدمت شما عزیزان هستیم تا با کدهای کوتاه و کاربردی، ویژگی‌های جذابی را به سایت وردپرسی خود اضافه کنیم. کدهای کاربردی وردپرس یکی از وظایف ما به عنوان طراحان سایت این است که هنگام طراحی، خود را جای کاربران سایت قرار داده و بجای آن‌ها با سایت کار کنیم. در این صورت چه چیز هایی برای کاربر جذاب است و از دیدن آن لذت می‌برد؟ برخی از سایت‌ها، ویژگی‌های کاربردی جذابی را به سایت خود اضافه می‌کنند. با وجود اینکه پیاده سازی این ویژگی‌ها بسیار کوتاه و ساده است، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم، یکی از وجه تمایز های آنها با دیگر سایت ها همین موارد به ظاهر کوچک و بی اهمیت است. اما سوالی که ممکن است به وجود آید این است که سایت وردپرسی ما با چه کد های کوتاهی ممکن است کاربردی تر به نظر برسد و برای کاربر سایت ما جذاب تر باشد؟ در ادامه با تعدادی از این کد ها آشنا می‌شویم و سعی میکنیم نحوه استفاده از آن ها را باهم بررسی کنیم.
وردپرس در 20 سالگی: رشد، نقاط قوت و آینده
سیستم مدیریت محتوا بسیار محبوب و قدرتمندی که در سال 2003 توسط مت مولنوگ تأسیس شد و اکنون وردپرس در 20 سالگی خود قرار گرفت. این پلتفرم ابتدا به عنوان یک ابزار برای نوشتن وبلاگ‌ها شروع شد؛ اما در طول سال‌ها به یکی از قدرتمندترین و مورد استفاده‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا در جهان تبدیل شد. در حال حاضر، وردپرس بیش از 40٪ از تمام وبسایت‌های موجود را در اینترنت به عنوان سیستم مدیریت محتوا خود دارد. با نزدیک شدن به دو دهه فعالیت، این مقاله به بررسی رشد، نقاط قوت و آینده وردپرس در مسیر به سوی 20 سالگی می‌پردازد. رشد و تحول وردپرس از زمان تأسیس وردپرس، این سیستم مدیریت محتوا به طور فزاینده‌ای رشد کرده است. نسخه‌های جدید با بهبودهای عمده ارائه می‌شوند و امکاناتی جدید به آن اضافه می‌شود. همچنین، تعداد توسعه‌دهندگان وردپرس و جامعه کاربری نیز رو به افزایش است. این سیستم مدیریت محتوای محبوب در دنیا به صورت خستگی‌ناپذیر و بدون لحظه‌ای افت کیفیت و کارکرد، در حال پیشرفت بوده و روزانه امکانات جدیدی را به رخ رقیبان خود کشیده و باعث تمایز می‌شود. یکی از عوامل تمایز WordPress نقاط قوت آن است که در ادامه به این موضوع هم رسیدگی می‌کنیم.
ES ابزاری برای استانداردسازی جاوا اسکریپت
اگر به حوزه فرانت اند علاقه مند هستید و یا به یادگیری برنامه نویسی فرانت وب سایت ها مشغول شدید حتما اصطلاحاتی مانند Javascript و ECMAscript و یا ES را شنیده اید. به خصوص نسخه ششم آن یعنی ES6 که بیشتر با آن سر و کار داریم؛ اما شاید ارتباط آنها و تفاوت هایشان شما را گیج کرده است. برای درک بهتر تفاوت ECMA script و Javascript بهتر است ابتدا با خود ECMA آشنا شوید. اما قبل از پرداختن به موضوع اصلی، اگر اطلاعاتی درباره درباره فرانت اند ندارید، توصیه می‌کنیم ابتدا مقاله فرانت اند (front-end) چیست را مطالعه کنید. حال به معرفی سپس تفاوت های موارد ذکر شده می‌پردازیم؛ پس با ما در وب دنج همراه باشید. ECMA چیست ؟ ECMA مخفف European Computer Manufacturer’s Association است. در سال ۱۹۶۱ انجمن سازندگان رایانه اروپایی (ECMA) سازمانی را تأسیس کردند تا نیازهای استانداردسازی قالب های عملیاتی رایانه ها از جمله زبان های برنامه نویسی و کدهای ورودی – خروجی را تامین کند. که به‌ طور عمومی به ‌عنوان ECMA شناخته می‌شوند.
روش نام‌گذاری BEM، چالش‌ها و فواید آن در توسعه و نگهداری کدهای Front-End
یکی از چالش های مهمی که برنامه نویسان در پروژه های بزرگ با آن مواجه هستند بحث توسعه و نگهداری کدهای مربوطه است. اما روش نام‌گذاری BEM چه تاثیری در این موضوع دارد؟ در طراحی سایت و بخصوص در کد های مرتبط با Front-End نیز برنامه نویسان با این چالش مواجه هستند. یکی از چالش های مربوط به توسعه کدهای Front-End بحث نام‌گذاری معنی دار و اصولی کلاس ها (class) است. کلاس‌ها (class) کلاس‌ها (class) در طراحی وب‌سایت ها از اهمیت بالایی برخوردارند زیرا کلاس ها نمود بسیاری در کدهای CSS, Sass, JavaScript, HTML دارند و بسیار مهم است که نامگذاری آنها به صورت اصولی انجام بشه تا کدها خوانایی و انعطاف مورد نیاز را داشته باشند. روش‌های متعددی برای نامگذاری کلاس‌ها وجود دارد که یکی از کارآمدترین و جالب ترین آنها، که امروزه بخصوص در حوزه Front-End بسیار مورد استفاده است روش نام‌گذاری BEM است.
HTTPS و گواهینامه SSL: حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در اینترنت
آیا تا حالا به این دقت کردین که آدرس وب‌سایت‌ها با “http://” و یا “https://” شروع می‌شود. این تفاوت در پروتکل ارتباطی استفاده شده بین مرورگر و وب‌سایت است. پس گواهینامه SSL چیست؟ پروتکل “HTTP” مخفف عبارت “Hypertext Transfer Protocol” است و برای انتقال اطلاعات از وب‌سایت به مرورگر و بالعکس استفاده می‌شود. این پروتکل در اصل برای ارائه اطلاعات بصورت عمومی و بدون رمزگذاری توسعه داده شده است. از آنجا که ارتباطات بین مرورگر و وب‌سایت از طریق HTTP برقرار می‌شود، امکان مشاهده اطلاعات توسط افرادی که در میان این ارتباط قرار دارند (مانند هکرها) وجود دارد. همچنین شما میتوانید با مشاهده قسمت پنجم دوره آموزش المنتور، بیشتر با این موضوع آشنا شوید.
چگونه برنامه هایی که از روی ویندوز پاک نمی‌شوند را به طور کامل حذف کنیم؟
یکی از مشکلاتی که بعد از نصب برخی از برنامه ها برای شما عزیزان به وجود می آید این است که آن برنامه پاک نمیشود. خب علت ساده است. زیرا برخی از این برنامه ها دسترسی سیستمی میگیرند و امکان حذف آن ها وجود ندارد. مثل نرم افزار screen styler. خب چاره چیست؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مقاله حذف برنامه هایی که از روی ویندوز پاک نمی‌شوند این موضوع را باهم بررسی کنیم. حذف کامل برنامه از رجیستری ویندوز بهترین روش برای نرم افزار هایی که از ویندوز پاک نمی شوند استفاده از ریجستری ویندوز است. برای این کار به روش قدم های زیر را دنبال کنید.
هوش مصنوعی در المنتور پرو
افزونه المنتور پرو یک افزونه محبوب و قدرتمند برای طراحی وب‌سایت است. این افزونه با ارائه ویرایشگر حرفه‌ای و قدرتمند، امکانات متنوع و سادگی کار با آن، جزو محبوب‌ترین افزونه‌ها در دنیای وردپرس قرار دارد. اما اخیرا elementor pro با اضافه کردن قابلیت هوش مصنوعی، به یک سطح جدید از قدرت و کارایی رسیده است. در این مقاله، به بررسی این قابلیت جدید افزونه المنتور پرو پرداخته و نحوه کار آن را شرح خواهیم داد. هوش مصنوعی در المنتور پرو یک قابلیت جدید است که توسط تیم سازنده افزونه elementor pro به این پلاگین اضافه شده است. این قابلیت با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، به کاربران المنتور پرو کمک می‌کند تا با سرعت و دقت بیشتری، صفحات وب‌سایت خود را طراحی کنند. با استفاده از هوش مصنوعی در elementor pro، کاربران این افزونه می‌توانند از امکاناتی مانند پیشنهاد‌دهی تیتر های مناسب برای نوشته ها و محصولات شما، تنظیم تصاویر و متن‌ها بر اساس موضوع صفحه، نوشتن کد های سی اس اس دلخواه و غیره .
فرانت اند (front-end) چیست؟
برنامه نویسی یکی از مشاغل پرطرفدار در دنیا محسوب می‌شود که به ویژه در سال های اخیر به تعداد طرفداران آن افزوده شده است . اگر شما نیز یکی از طرفداران این حوزه به خصوص برنامه نویسی وب هستید ، حتما در مسیر مطالعات خود با اصطلاحاتی مانند توسعه دهنده فرانت اند (Front-End) و یا توسعه دهنده بک اند (Back-End) مواجه شدید. ما در این مقاله به برسی کامل برنامه نویسی فرانت اند و بازار کار آن و همچنین مهارت های مورد نیازه این حوزه می‌پردازیم پس با ما در وب دنج همراه باشید. برنامه نویسی Front End چیست؟ فرانت اند (Front-End) به جنبه گرافیکی و بصری وب سایت ها و یا اپلیکیشن ها که توسط کاربران قابل رویت و مشاهده است گفته می‌شود. برنامه نویسی فرانت اند هم به معنای برنامه نویسی آن بخشی از سایت است که قابل مشاهده برای کاربران است و همچنین با آن تعامل دارند‌. این بخش از وب‌سایت ها توسط توسعه دهندگان فرانت و با استفاده از کد هایی که برای کاربران قابل درک نیست نوشته می‌شود و در قالب جنبه گرافیکی و ظاهری در وب‌سایت ها و اپلیکیشن ها نمایش داده می‌شود
10 افزونه حیاتی برای وردپرس
وردپرس به عنوان یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای ساخت وبسایت، همیشه در برابر تهدیداتی مانند حملات هکری، نفوذ به سایت و عدم بهبود عملکرد قرار دارد. به همین دلیل است که انتخاب افزونه‌های مناسب و حیاتی برای سایت وردپرسی بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، به بررسی 10 افزونه حیاتی برای وردپرس خواهیم پرداخت. افزونه جت پک: پلاگین Jetpack از شرکت Automattic، شرکت پشتیبان وردپرس، افزونه‌ای کامل و جامع است که به شما امکانات بی نظیری مثل، حفظ امنیت، بهینه‌سازی و پشتیبانی را میدهد. این افزونه دارای قابلیت‌هایی مثل پشتیبانی از دو روش تأیید هویت، جلوگیری از حملات نفوذی و بررسی امنیت وب‌سایت است. افزونه یوآست سئو: پلاگین یوآست سئو افزونه‌ای است که به شما کمک می‌کند تا بهینه‌سازی محتوای سایت خود را برای موتورهای جستجویی ارتقا دهید. این افزونه امکاناتی مانند بررسی کلمات کلیدی، بهینه‌سازی تصاویر و ساخت نقشه سایت را به بهترین شیوه به شما عزیزان می دهد.
قرار دادن عنوان صفحه در یک خط
با مقاله قرار دادن عنوان صفحه در یک خط در خدمت شما دوستان و همراهان عزیز وب دنجی هستیم. پس با ما همراه باشید و ویدیو زیر را را مشاهده کنیم.
سناریو نویسی در طراحی سایت
یکی از مراحلی که تمامی پروژه های بزرگ و کوچک باید در روند ایجاد و پیاده سازی آن ها به آن دقت و توجه زیادی داشته باشند سناریو نویسی آن است. تقریبا در همه پروژه هایی که به صورت اصولی روند ساخت آن ها دنبال می شود این مرحله وجود دارد. در اصل سناریو نویسی فرآیند ایجاد یک داستان، مسیر و همچنین تعاملاتی که در آن یک شخص یا چند شخص در موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرند، می‌باشد. هدف سناریو نویسی هدف اصلی از سناریو نویسی، نوشتن داستان به گونه‌ای است که بتوان آن را به شکل تصویری روی پرده، صفحه نمایش، صفحه تلویزیون یا هر رسانه دیگر، اجرا کرد. با یک سناریو دقیق و خوب نوشته شده، تیم فنی می‌تواند یک پروژه را با اطمینان و عملکرد بیشتری اجرا کند. به همین دلیل، سناریو نویسی به عنوان یک مرحله مهم و عمده در تولید و اجرای محصولات در نظر گرفته می‌شود. از دیگر اهداف سناریو نویسی در پروژه های مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد :
معرفی ساختار پایگاه داده وردپرس
وردپرس یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) برای ایجاد و مدیریت وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها است. یکی از عناصر بسیار مهم در وردپرس، پایگاه داده است که تمام اطلاعات مربوط به وبسایت شما را ذخیره می‌کند. در این مقاله، به معرفی ساختار پایگاه داده وردپرس، جداول اصلی و نحوه ذخیره اطلاعات می‌پردازیم. پایگاه داده وردپرس چیست؟ پایگاه داده در وردپرس به عنوان مکانی برای ذخیره و مدیریت اطلاعات مربوط به وب‌سایت شما عمل می‌کند. این اطلاعات شامل متن مقالات، تنظیمات سایت، نظرات کاربران، تصاویر و ویدئوها، و بسیاری از داده‌های دیگر است. وردپرس از سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL استفاده می‌کند که یک پایگاه داده رابطه‌ای (RDBMS) است. جداول اصلی پایگاه داده وردپرس وردپرس دارای چندین جدول اصلی در پایگاه داده است که هر کدام اطلاعات خاص خود را نگه می‌دارند. در زیر به برخی از این جداول اصلی اشاره می‌کنیم: 1. wp_posts: این جدول اطلاعات مربوط به مقالات و مطالب وب‌سایت را ذخیره می‌کند. هر مقاله شامل عنوان، متن، تصویر شاخص و اطلاعات مربوط به تاریخ انتشار و وضعیت آن است.
رفع مشکل لود نشدن المنتور و ویجت‌های آن یک بار برای همیشه!
گاهی ممکن است برای شما هم پیش بیاید که ویجت های المنتور بارگذاری نشوند و مانند تصویر زیر المنتور در حالت لودینگ باقی بماند، این مسئله معمولاً به دلیل مشکل منابع هاست، تداخل افزونه و ... است که کاملا قابل برطرف سازی است. پس با ما همراه باشید تا مشکل لود نشدن المنتور و ویجت‌های آن را بر طرف کنیم. رای برطرف کردن مشکل لود نشدن ویجت های المنتور چه کاری را انجام دهم؟ مطمئن شوید که از پیش نیاز های المنتور استفاده می کنید.برای این منظور که ببینید سایت شما شرایط استفاده از المنتور را دارا می باشد یا خیر به Elementor > System Info مراجعه کنید و مطمئن شوید که آیا سایت و یا هاست شما این پیش نیاز ها را ارائه داده است یا خیر. اصلی ترین مواردی که باید به آن توجه شود: دو مورد از موارد اصلی که باید بررسی شود نسخه PHP و محدودیت حافظه است، اما به هر حال سعی کنید به همه گزاره ها توجه لازم را انجام دهید. اگر از افزونه های سنگین استفاده می کنید که منابع زیادی را به خود اختصاص میدند مانند ووکامرس، محدودیت حافظه خود را به 512M افزایش دهید. محدودیت حافظه یکی از شایع ترین علل مشکل لود نشدن ویجت های المنتور هست. اگر در این زمینه تخصص لازم را ندارید، به هاستینگ خود تیکت بزنید.
تست ریسپانسیو صفحات وب
یکی از مهم ترین اصول طراحی صفحات وب یا رابط های کاربری هماهنگ سازی آن ها با دستگاه های مختلف از قبیل سیستم های خانگی ، لپ تاپ ها ، تبلت ها و گوشی های هوشمند است. همانطور که در بحث پیاده سازی این صفحات نیاز به استفاده از تکنولوژی ها و کتابخانه های مختلف CSS است ، علاوه بر آن باید ابزارهایی را برای آنالیز و تست ریسپانسیو این صفحات در اختیار داشته باشیم . در این مقاله از وب دنج قصد داریم ابزاری را جهت بررسی و  تست ریسپانسیو صفحات وب معرفی کنیم ، با ما همراه باشید. افزونه Responsive design tester برای مرورگر کروم :  یکی از بهترین افزونه ها ( اکستنشن ) برای تست ریسپانسیو صفحات وب و رابط های کاربری افزونه Responsive design tester است . به کمک این افزونه می توانید به راحتی تمامی صفحات مورد نظر خود را بررسی کرده و در اندازه های مختلف تست کنید. این افزونه بیش از ۴۰۰۰ بار توسط کاربران نصب شده و امتیاز خوب ۸ از ۱۰ را گرفته است. ویژگی های افزونه Responsive design tester: محیط تست در یک تب جدید مرورگر باز می شود ( برای بررسی کدهای صفحه و استفاده از ابزار inspector مرورگر کاملا مناسب است.) دسته بندی های متنوع نمایشگرها ( این افزونه دارای ۳ دسته بندی اصلی موبایل ، فبلت و تبلت است) نمایشگرهای پر کاربرد ( در هر دسته بندی تعدادی دستگاه پیشنهاد می شود که می توانید برای بررسی صفحات از آن ها استفاده کنید.) انتخاب اندازه دلخواه ( ویژگی دیگر این افزونه امکان انتخاب اندازه دلخواه برای بررسی بیشتر حتی بر روی دستگاه هایی که کاربرد کمتری دارند است.) سرعت پردازش بالا ( سرعت لود صفحات در این افزونه به نسبت افزونه های مشابه بالاتر خواهد بود و منابع کمتری را مصرف می کند.)
تغییر استایل دسکتاپ + دانلود برنامه screen styler
Screen Styler یک نرم‌افزار بسیار کاربردی است که برای طراحی و ویرایش محیط ویندوز طراحی و توسعه داده شده است. با استفاده از این برنامه، می‌توانید طرح‌های جذاب و خلاقانه‌ای برای دسکتاپ خود ایجاد کنید. برای دانلود Screen Styler و استفاده از این نرم‌افزار فوق‌العاده جذاب میتوانید از لینک موجود در انتهای همین صفحه استفاده کنید. درباره screen styler در ابتدا به عنوان مهم‌ترین امتیاز برای این نرم‌افزار کاربردی باید گفت که اسکرین استایلر دارای یک رابط کاربری بسیار ساده و کاربرپسند است. شما با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید محیط ویندوز و دسکتاپ خود را با فیلترهای مختلف، افکت‌ها، ویجت ها، متن و غیره ویرایش کنید. این نرم‌افزار دارای قابلیت‌های بسیار زیادی است که برای طراحی و ویرایش محیط دسکتاپ مفید واقع می‌شود. شما با دانلود Screen Styler برای ویندوز به بسیاری از ویژگی‌های این نرم‌افزار دست خواهید یافت که از میان آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
توسعه وب سایت فرانت اند و بک اند چیست؟
آیا می‌دانید توسعه وب سایت به چه فرآیندی می‌گویند؟ نقش فرانت اند و بک اند در این فرآیند چیست؟ با تیم وب دنج همراه باشید تا با هم به پاسخ این سوالات مهم بپردازیم. وب سایت چیست؟ وب سایت یک پلتفرم آنلاین است که افراد یا سازمان ها را قادر می سازد اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با مخاطبان جهانی تعامل داشته باشند. وب سایت ها را می توان برای اهداف مختلفی ایجاد کرد، از جمله وبلاگ های شخصی، سایت های تجارت الکترونیک، پورتال های خبری و پلتفرم های رسانه های اجتماعی. با افزایش محبوبیت اینترنت، وب سایت ها به ابزاری حیاتی برای مشاغل و افراد برای دستیابی به مخاطبان گسترده تر، انجام معاملات و ارائه خدمات تبدیل شده اند. قسمت جلویی یک وب سایت به قسمتی از پلتفرم که کاربر رو به رو است، اشاره دارد. مسئول طراحی، چیدمان و تجربه کاربری کلی یک وب سایت است. توسعه دهنده front-end مسئول ایجاد عناصر بصری یک وب سایت مانند طرح رنگ، فونت و طرح است.
آموزش گرفتن شناسه ایرنیک
شما هر زمان که اراده کنید در کمتر از 15 دقیقه میتوانید دامنه بین المللی خود را خریداری کنید! دامنه های بین المللی را هر شخصی و در هر کجا می تواند ثبت کند اما دامنه ملی ایران، تنها برای کاربران ایرانی قابل ثبت است. برای ثبت دامنه IR شما باید حتماً در سامانه ایرنیک که مربوط ثبت دامنه IR است، حساب کاربری باز کنید. یکی از سوالاتی که برای کاربران پیش می آید، این است که چطور در سامانه nic.ir ثبت نام کنیم تا امکان ثبت دامنه ملی برای ما وجود داشته باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل این سوال بپردازیم و مرحله به مرحله، آموزش ساخت شناسه ایرنیک را بررسی کنیم. سامانه ایرنیک (nic.ir) چیست؟ اگر شما در حال طراحی سایت هستید، به احتمال زیاد نام دامنه های ملی و سایت ایرنیک به گوشتان خورده است. اگر دامنه ایی که شما خرید می کنید ir. باشد، نیاز است تا ابتدا در سایت ایرنیک یک شناسه کاربری ایجاد کنید. بنابراین ایرنیک نام سامانه ای است که با استفاده از آن می توانید دامنه ملی خود را مدیریت کنید! به طور خلاصه، برای ثبت دامنه های ملی، به سایت نه چندان جالب ایرنیک نیازمند هستیم.
آشنایی با ChatGPT و نحوه کار با این ربات
آیا تا به حال راجب هوش مصنوعی شنیده اید؟ چت جی پی تی «ChatGPT» یکی از اولین و جدیدترین ربات مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه شده توسط تیم OpenAI می باشد که در این مقاله قصد داریم شما را با این ربات آشنا کنیم و نحوه استفاده از این ربات را به شما آموزش دهیم. Open AI چیست؟ اوپن ای آی OpenAI یک شرکت تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی است که در اواخر سال ۲۰۱۵ با چنین ایده‌های بلندپروازانه‎‌ در سانفرانسیسکو تاسیس شد. موسسان و بانیان این شرکت غیرانتفاعی چهره‌های شاخصی چون ایلان ماسک، سم آلتمن، و چند سرمایه‌گذار معروف دیگر بودند. AI مخفف هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence است. در واقع Open AI بستریست که از هوش مصنوعی استفاده می کند کاربران عادی سراسر جهان می دهد. ChatGPT چیست ؟ ChatGPT یک «چت‌بات» (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر سوالی را جواب دهد. چت جی پی تی می‌تواند موضوع‌ها و مباحث پیچیده‌ای را در حوزه‌های تخصصی مختلف مثل فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی درک کند.
آشنایی با نرم افزار ویژوال استودیو کد
اگر برنامه نویس باشید یا با برنامه نویسی آشنایی داشته باشید قطعا نام ادیتور کدهای مختلفی به گوشتان خورده و یا از آنها استفاده کرده اید ، در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از بهترین و در عین حال پیشرفته ترین ویرایشگرهای کد به نام ویژوال استودیو کد آشنا کنیم. Visual Studio Code چیست؟ ویژوال استودیو کد Visual Studio Code یک ویرایشگر کد متن باز می باشد که توسط مایکروسافت در 29 آوریل سال 2015 برای سیستم های عامل Windows، Linux و macOS ارائه شده است. این نرم افزار با زبان‌های برنامه نویسی جاوا، جاوا اسکریپت، تایپ اسکریپت، HTML و CSS نوشته شده است. هرچند که نخستین نسخه‌ی ویژوال استودیو کد در سال 2015 منتشر شده است، اما سرعت رشد جامعه‌ی کاربران آن به قدری بالاست که امروزه به عنوان یکی از سه کد ادیتور برتر و پراستفاده‌ی جهان شناخته می‌شود. این ویرایشگر کد را مایکروسافت بصورت کاملا رایگان در عموم قرار داده است و میتوانید بدون پرداخت مبلغی از امکانات این نرم افزار بصورت رایگان استفاده نمایید.
آموزش نصب پایتون در ویندوز
ما در این مقاله قصد داریم تا باهم بررسی کنیم چگونه پایتون را روی ویندوز خودمون نصب کنیم. زبان برنامه‌نویسی پایتون، در کنار سادگی بیش از حد خود، یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا به حساب می آید. این زبان، اولین بار در سال 1991 عرضه شد و هم اکنون یکی از پرطرفدار ترین زبان های برنامه نویسی دنیا است. دلیل محبوبیت بالای python، فلسفه طراحان آن است که بر سادگی و قابل خواندن بودن کد ها اشاره دارد. هم چنین زبان برنامه نویسی پایتون نسبت به دگیر زبان های برنامه نویسی، فرآیند یادگیری خیلی ساده تری دارد. بنابراین نصب python روی ویندوز برای شما ضروری به حساب می آید. کدام نسخه پایتون را نصب کنم؟ طبق بروزرسانی که سال ها پیش انجام شد، پایتون دارای دو نسخه مجزا از هم شد. پایتون 2 و پایتون 3. اما ما در اینجا به دلیل وسعت کار با پایتون 3، آموزش نصب آن را برای شما قرار می دهیم. لازم به ذکر است که همه مقالات وب دنج که مربوط به پایتون است، با پایتون 3 پیاده سازی شده اند. شما زمانی که به وبسایت رسمی پایتون مراجعه می‌کنید، از طریق منو میتوانید وارد بخش دانلود پایتون شود. در این بخش جدید ترین نسخه پایتون مناسب سیستم عاملتان را به شما نمایش می دهد.
پیدا کردن رمز وای فای های متصل
امروز در خدمت شما عزیزانیم با یک مقاله بسیار بسیار کاربردی دیگه. آیا تا به حال شده است نیاز داشته باشید رمز وای فای هایی که قبلا به اون متصل شدین رو بدست بیارید؟ این کار با پایتون خیلی راحت قابل انجام هست. برای اینکه شما بتوانید از کد ها استفاده کنید نیاز است که پایتون را روی سیستمتون نصب کنید. ما آموزش نصب پایتون را برای شما عزیزان قرار داده ایم و شما می توانید طبق این مقاله پایتون را روی سیستم خودتون نصب کنید. در این مقاله شما می توانید با استفاده از پایتون، تمام وای فای هایی که به آن متصل شده ایید را پیدا کند و رمز عبور آن را مقابل نام وای فای پیدا کنید. در قدم اول ما بایستی ماژول subprocess را ایمپورت کنیم. در قدم بعدی متغییری با نام data تعریف میکنیم و با استفاده از ماژول subprocess که ایمپورت کردیم و متد check_output دستورات مورد نیاز برای دریافت نام شبکه هایی که قبلا به آن ها متصل شده ایم را دریافت میکنیم. منتها قبل از نمایش به کاربر، ما باید آن ها را دیکود کنیم. در خط بعد با تعریف کردن لیست و با استفاده از حلقه for دستور شرطی می گوییم اگر Key Content درون متغیر results یافت شد آیتم های آن را در b ذخیره کند و b را با کمک متد split() به لیست تبدیل کند و می گوییم ایندکس اول آن را نشان دهد و در متغییر results قرار دهد.
آموزش نصب وردپرس در لاراگون
در این مقاله قصضد داریم تا با هم به نصب وردپرس در لاراگون بپردازیم؛ اما چرا لوکال هاست لاراگون؟ اگه به تازگی با وردپرس آشنا شده باشید، احتمالا اسم لوکال هاست ها را زیاد شنیده اید. لوکال هاست هایی نظیر زمپ، ومپ و … اما با این همه، پیشنهاد تیم وب دنج، استفاده از لاراگون است. ما یقین داریم که اگر حتی یک بار از لوکال هاست لاراگون استفاده کنید، شیفته آن خواهید شد. لوکال هاست لاراگون چیست؟ قبل از اینکه ما شروع کنیم و راجب نصب خود لاراگون با هم صحبت کنیم، بهتر است یه چکیده ایی از این نرم افزار بدانید. لاراگون توسط لئو خوآ ساخته و طراحی شد. او رئیس شرکت DevOps که یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکن SaaS بود؛ است. وقتی از لئو سوال شد که هدف از ساخت و طراحی لاراگون چی بود پاسخ داد: من فقط میخواستم تجربه طراحی و توسعه وب را لذت بخش تر کنم. لاراگون فضای مناسبی برای برنامه هایی چون Nginx ،node.js،Redis،PHP،MYSQL وApache هست که به راحتی می توانید پروژه‌های مورد نظر خود را با استفاده از آن پیاده سازی کنید. به جرعت می توانیم بگوییم لاراگون اینقدر خوب کار کرده است که همه رقبای خود را کنار زده است.
وردپرس چیست؟
اگر این مقاله را مطالعه می کنید احتمالاً به این دلیل است که نام وردپرس را شنیده اید و به دنبال راه اندازی اولین وب سایت خود هستید بنابراین من به شما پیشنهاد میکنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. بیایید به این سوال پاسخ دهیم که وردپرس به زبان ساده چیست؟ وردپرس در سال 2003 ایجاد شد و ازآن زمان به یکی ازمحبوب ترین برنامه ها برای ایجاد و طراحی وبسایت است. بر اساس داده های سایت W3Techs اکنون چیزی حدود 64.1 درصد از سایت های دنیا با استفاده از این افزونه ایجاد و طراحی شده اند. یکی از جذابیت های وردپرس این است که رایگان است. شاید برای شما هم این سوال ایجاد شود که چرا رایگان؟ زیرا وردپرس یک نرم‌افزار متن‌باز است. به این معنی که هزاران مهندس نرم‌افزار وجود دارند که هر روز روی آن کار می‌کنند تا آن را بهتر و بهتر کنند. شاید به زودی شماهم به عنوان یک برنامه نویس مشغول به توسعه و بهبود نرم افزار وردپرس شدید!