جستجو پیشرفته محصولات

وب دنج، محیطی دنج برای طراحی سایت

سناریو نویسی در طراحی سایت

سناریو نویسی

یکی از مراحلی که تمامی پروژه های بزرگ و کوچک باید در روند ایجاد و پیاده سازی آن ها به آن دقت و توجه زیادی داشته باشند سناریو نویسی آن است. تقریبا در همه پروژه هایی که به صورت اصولی روند ساخت آن ها دنبال می شود این مرحله وجود دارد. در اصل سناریو نویسی فرآیند ایجاد یک داستان، مسیر و همچنین تعاملاتی که در آن یک شخص یا چند شخص در موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرند، می‌باشد.

هدف سناریو نویسی

هدف اصلی از سناریو نویسی، نوشتن داستان به گونه‌ای است که بتوان آن را به شکل تصویری روی پرده، صفحه نمایش، صفحه تلویزیون یا هر رسانه دیگر، اجرا کرد. با یک سناریو دقیق و خوب نوشته شده، تیم فنی می‌تواند یک پروژه را با اطمینان و عملکرد بیشتری اجرا کند. به همین دلیل، سناریو نویسی به عنوان یک مرحله مهم و عمده در تولید و اجرای محصولات در نظر گرفته می‌شود. از دیگر اهداف سناریو نویسی در پروژه های مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بررسی کلی پروژه با یک ساختار دقیق و منسجم
  • بررسی جزییات لازم در پروژه
  • ترسیم مسیر آسان تر جهت پیاده سازی پروژه
  • مشخص شدن مواردی که کارفرما با آن موافق یا مخالف است

"</h2

سناریو نویسی در طراحی سایت

سناریو نویسی در طراحی و پیاده سازی یک وب سایت کمک می کند که تیم های درگیر پروژه از قبیل برنامه نویسان ،‌ طراحان گرافیک و تولید کنندگان محتوا مسیر مشخص و واضحی پیش روی خود داشته باشند . این موضوع علاوه بر آن سبب می شود کارفرما دید بهتری نسبت به کاری که قرار است انجام شود داشته باشد . همواره یکی از مشکلات شرکت ها و افراد در جذب پروژه یا عقد قرارداد با کارفرما این است که خود مشتری هم کاملا چیزی را که نیاز اوست نمی داند.  یکی از مهم ترین اهداف سناریو نویسی رفع همین مشکلات و توانایی بیشتر در جذب پروژه است. همچنین می توان هدف بازدیدکنندگان سایت را مشخص کرد و در اصول طراحی به آن توجه لازم را داشت.

اهداف سناریو نویسی در طراحی سایت

در واقع هدف اصلی سناریو نویسی در طراحی سایت ایجاد یک نقشه راه جهت سرعت بخشیدن به کار و توجه به تمامی جزییات پروژه است. ما با نوشتن سناریو نه فقط برای کارفرما که در اصل برای کل افراد درگیر در پروژه ابتدا و انتهای کار را مشخص می کنیم . از دیگر اهداف و مزیت های سناریو نویسی در طراحی سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعیین هدف بازدیدکنندگان از سایت
  • شناخت مخاطبین سایت و تعریف گروه‌های مختلف مخاطبین
  • مشخص کردن محتواهای متنی، تصویری و صوتی سایت
  • طراحی ساختار صفحات سایت و مسیر کاربری آن‌ها
  • صفحه‌بندی، طراحی و بهینه‌سازی صفحات سایت
  • نوشتن متن‌ها و توصیف دستورالعمل‌ها و فرایندهای مختلف سایت

سخن پایانی

در پایان باید به این موضوع توجه داشت سناریو می تواند بسیار کامل و جامع باشد اما در عمل به آن دقت لازم را نداشت . این موضوع خود سبب می شود که زمان اختصاص داده شده به سناریو نویسی هدر رفته و نتیجه مطلوبی حاصل نشود. از طرفی خود مسئله نحوه نوشتن سناریو یک بحث کاملا جداست و نیاز است مهارت لازم در پیاده سازی آن را در اختیار داشت.

دیدگاهتان را بنویسید