جستجو پیشرفته محصولات

وب دنج، محیطی دنج برای طراحی سایت

فریمورک Tailwind چیست؟ جزئیاتی درباره این فریمورک نوظهور

فریمورک Tailwind، یکی از فریمورک های نوظهور در دنیای برنامه نویسی سمت فرانت اند است. این فریمورک جدید CSS که با قابلیت های خود همه را مبهوت خود کرده.

در ادامه این مقاله از تیم وب دنج، ما قصد داریم تا با هم جزئیات بیشتری از این فریمورک یعنی Tailwind CSS را یاد بگیریم و تفاوت های آن با سایر فریمورک ها را متوجه شویم؛ با تیم وب دنج همراه باشید.

فریمورک Tailwind CSS

CSS که یکی از مهمترین تکنولوژی ها در بحث طراحی و توسعه وب سایت ها است و به منظور استایل دهی و زیبا سازی صفحات وب سایت ها استفاده میشود. همچنین با استفاده از آن میتوانید صفحات وب را به طور دلخواه، شخصی سازی و طراحی کنید.

زمانی این استایل دهی ها با CSS به صورت خام دشوار می‌شود که شما می‌بایست وب سایت ها و اپلیکیشن های بزرگی با تعداد صفحات زیاد طراحی کنید. معمولا توسعه دهندگان برای رفع چنین مشکلاتی از فریمورک های CSS که شامل قواعد از پیش تعیین شده، کدهای استاندارد و بهینه ، کلاس ها و ‌غیره هستند را استفاده می کنند.

به عنوان مثال، یکی از نمونه های استفاده از فریمورکی که همه شرایط گفته شده را دارا باشد، میتوان به استفاده از فریمورک Tailwind اشاره کرد.

محبوب ترین فریمورک های CSS

  • Bootstrap
  • Foundation
  • Bulma
  • skeleton
  • Tailwind

 

فریم ورک‌های محبوب CSS
فریم ورک‌های محبوب CSS شامل Tailwind و Bootstrap

 

در ادامه مقاله ما میخواهیم که راجب Tailwind CSS فریمورک جدید این زبان استایل دهی معروف صحبت کنیم.

آشنایی بیشتر با Tailwind

Tailwind CSS فریمورک جدید CSS است که در مقایسه با سایر فریمورک های CSS تفاوت های کلیدی دارد.

اما آنچه که درباره این فریمورک بسیار مورد توجه قرار میگیرد، این است که فریمورک Tailwind برخلاف سایر فریمورک ها، فاقد هر نوع قالب پیش فرض بوده و هیچگونه کامپوننت داخلی به‌ منظور رابط کاربری در آن وجود ندارد.
بنابراین Tailwind مناسب کسانی خواهد بود که قصد دارند رابط کاربری پیچیده و همچنین سفارشی را توسعه بدهند.

تفاوت های Tailwind با سایر فریمورک های CSS

Utility-first .1

 این رویکرد بر ارائه طیف گسترده ای از کلاس های کاربردی متمرکز است که می توان آن ها را برای طرح های سفارشی ترکیب کرد. این رویکرد به توسعه‌دهندگان انعطاف‌پذیری و کنترل بیشتری بر استایل دهی به عناصر خود در مقایسه با استفاده از اجزای از پیش طراحی‌شده می‌دهد.
برای مثال کلاس px-1 در جهت محور x ها به اندازه 0.25rem، به ما padding میدهد.

2. بدون استایل های پیش فرض

اگر قبلا با فریم ورک ها کار کرده باشید، با سری سبک های پیش فرض انها آشنایی دارید و میدانید که برای اجزای مختلفی اعمال میشوند؛ اما Tailwind CSS برخلاف سایر فریم ورک ها، هیچ سبک پیش فرضی رو اعمال نمیکند.
این کارکرد به توسعه دهندگان وب این امکان را میدهد که صفحه خالی خود را مطابق سلیقه و چیزی که مد نظر دارند، با استفاده از کلاس های کاربردی طراحی کنند.

3. اندازه فایل کوچکتر

از آنجایی که Tailwind CSS فقط شامل کلاسهای کاربردی است که حتما در پروژه مورد استفاده قرار میگیرد، معمولاً در مقایسه با فریم ورک هایی که تعداد زیادی مؤلفه از پیش طراحی شده دارند، اندازه فایل های آن کوچکتر می شود.

4. آزادی در طراحی

توسعه دهندگان در استفاده از این فریم ورک آزادی بیشتری برای ایجاد طرح های منحصر به فرد خود را دارند؛ زیرا این فریم ورک به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا بدون محدود شدن توسط سبک های اجزای از پیش تعریف شده طراحی کنند.
این امر فریمورک Tailwind CSS را برای پروژه هایی که نیاز به طراحی های سفارشی یا غیر متعارف دارند را بسیار مناسب میسازد.

اکستنشن کاربردی

اگر از نرم افزار vscode برای پروژه های خود استفاده میکنید، پیشنهاد ما این است که اکستنشن Tailwind CSS را نصب کرده تا کار با این فریمورک جذاب برای شما دلنشین‌تر شود.
برای دانلود و استفاده از این اکستنشن کاربردی، کافیست که روی این لینک بزنید.
جمع‌بندی
به طور کلی، فریمورک Tailwind CSS با تمرکز بر کلاس‌های کاربردی به جای مؤلفه‌های از پیش طراحی‌شده، رویکرد متفاوتی را برای طراحی برنامه‌های کاربردی تحت وب ارائه کرده است.
این فریمورک قابلیت انعطاف پذیری و سفارشی سازی بیشتری را فراهم می کند، اما ممکن است برای یادگیری و استفاده از آن به تلاش بیشتری نیاز داشته باشید.
مرسی که تا آخر این مقاله با ما در وب دنج همراه بودید.
  • hassankhhd2 says:

    سلام و درود استاد نوروزی محبت می کنید .در خصوص ساخت لوگو سایتتون یه توضیح بدید که از چه نرم افزاری یا در چه محیطی طراحی شده

دیدگاهتان را بنویسید